Adli Yargı Hakimliği

Adli yargı hakimlik sınavı Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmak isteyen Hukuk mezunu kişilerin hakim veya savcı adayı olarak işe başlayabilmeleri için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Bu sınav ÖSYM tarafından Ankara‘da yapılır. Sınavın hani senelerde olacağı ve alınacak kişi sayısı Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir. Yani ne sabit bir kontenjan vardır ne de sabit bir tarihi, belki senede iki kez olur belki iki senede bir kez.

Adli yargı hakimliği kursu ankara

Adli Hakimlik Sınavına girebilmek için YDS puanına veya KPSS puanına gerek yoktur. Bu sınavı geçen adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sözlü mülakat sonucu aday olarak göreve başlarlar.

Adli hakimliğe hazırlanmak isteyen kişileri hukuk ağırlıklı derslerin olduğu zorlu bir süreç beklemektedir diyebiliriz. Bu süreçte dershane veya kurs desteği almak isterseniz Ankara adli yargı hakimlik kursları açısından oldukça zengin bir şehirdir. Bir çok adli yargı hakimliği dershanesi olan bu şehirde dershaneler ve kurslar genel olarak Kızılay’da toplanmıştır.

Adli Yargı Hâkimliği Sınavı KPSS şartı gerektirmeyen, herhangi bir dil puanı istemeyen Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alacak Adli Yargı Hakim ve Savcı adaylarını belirlemek üzere yapılan sınavdır. Bu sınava yalnızca Hukuk Fakültesi mezunları ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip, Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarıyla verenler katılabilir.Bu sınavdan ÖSYM sorumlu olmakla birlikte sınav Ankara’da yapılmaktadır. Adli hakimlik kursuna hazırlananlar, adli hakimlik kursu kızılay olarak tavsiyelerinizi yorumlarda bildirebilirsiniz.