ALES

Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı olarak açılımı olan ALES sınavı, lisans üstü eğitime başlayabilmek için gerekli olan bir sınavdır. Ales sadece eğitime başlamak için değil başka konular içinde işinize yarayabilecek bir sınavdır. Örneğin araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi vb bir çok konuda önünüze çıkabilecek bir sınavdır.

ales kursu ankara

Ales, ilkbahar döneminde bir kere ve sonbahar döneminde de 2 kere olmak üzere yılda 3 kez yapılan bir sınavdır. Sınav ÖSYM tarafından yapılır.

Sınav sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınavda soruları doğru cevaplamanın yanında en önemli faktör bu soruları hızlı çözerek verilen zamanda yetiştirmektir. Ales sınavında kurs desteği almak isteyen adaylar için çoğu şehirde bir çok dershane tarafından kurslar açılmaktadır fakat bunlar arasında en etkin kurumlar Ankara‘da toplanmıştır. Ankara Ales kursları açısından oldukça zengin bir şehirdir ve bu konuda eğitim veren eğitimcilerin en iyileri bu şehirdedir diyebiliriz. Ankara Ales kursları genellikle Kızılay bölgesinde toplanmıştır. Ankara’da ales sınavına hazırlanmak isteyen adaylar için kaynak bulma konusunda da oldukça zengin bir şehirdir. Bunlara ek olarak kütüphane ortamından faydalanmak isteyen bireylerde bu konuda sorun yaşamadan bu arayışlarına karşılık bulabilirler. Milli kütüphane bu konuda en başta gelen tavsiyemizdir.