İdari Yargı Hakimliği

İdari yargı hakimlik sınavı Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmak isteyen Hukuk mezunu kişilerin hakim adayı olarak işe başlayabilmeleri için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Bu sınav ÖSYM tarafından Ankara‘da yapılır. Sınavın hangi senelerde olacağı ve alınacak kişi sayısı Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir. Yani ne sabit bir kontenjan vardır  ne de sabit bir tarihi, belki senede iki kez olur belki iki senede bir kez.

İdari Hakimlik Sınavına girebilmek için YDS puanına veya KPSS puanına gerek yoktur. Bu sınavı geçen adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sözlü mülakat sonucu aday olarak göreve başlarlar.

İdari hakimliğe hazırlanmak isteyen kişileri hukuk ağırlıklı derslerin olduğu zorlu bir süreç beklemektedir diyebiliriz. Bu süreçte dershane veya kurs desteği almak isterseniz Ankara idari yargı hakimlik kursları açısından oldukça zengin bir şehirdir. Bir çok idari yargı hakimliği dershanesi olan bu şehirde dershaneler ve kurslar genel olarak Kızılay’da toplanmıştır.

İdari Yargı Hâkimliği Sınavı KPSS şartı gerektirmeyen, herhangi bir dil puanı istemeyen Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alacak İdari Yargı Hakim ve Savcı adaylarını belirlemek üzere yapılan sınavdır. Bu sınava yalnızca Hukuk Fakültesimezunları ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip, Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarıyla verenler katılabilir.Bu sınavdan ÖSYM sorumlu olmakla birlikte sınav Ankara’da yapılmaktadır. İdari hakimlik kursuna hazırlananlar, idari hakimlik kursu kızılay olarak tavsiyelerinizi yorumlarda bildirebilirsiniz.