Kpss A – Ankara Kpss A Kursları


Ankara Kpss A sınavına ve kurum sınavlarına çalışmak için en ideal şehirdir diyebiliriz. Bunun en önemli sebeplerinden ilki kpss kurslarının Ankara’da yoğunlaşmış olmasıdır, bu durum Kpss A derslerinden başlıcaları olan Hukuk, İktisat, Muhasebe, Maliye derslerinin hocalarının en iyilerinin de bu şehirde toplanmasına sebep olmuştur. Bu konuda en ideal şehir olmasının ikinci sebebi ise ders çalışma ortamlarının çoğu şehre göre daha fazla olmasıdır. Buna en iyi örnek milli kütüphanenin konumu ve kapasitesini örnek gösterebiliriz.

Kpss A

KPSS-A grubundan alım yapan mesleklerin başlıcaları; Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı , Denetmen yardımcılığı ve Kontrolör Yardımcılığı diyebiliriz.

Bu mesleklere girebilmek için kpss-a türünden puan almış olmanız gerekmektedir. Aldığınız puan türüne göre bakanlık sınavlarına başvuru hakkı kazanmış olursunuz. Daha sonrasında genel olarak bakanlıklar istediği puan türünden puana sahip olan kişileri kendi bünyesinde hazırladığı sınava davet eder ve birde aynı derslerden kendisi sınav yapar.(bazı bakanlıklar kendi mevzuatını da sınav sorularına dahil eder) Bu sınavı da geçen adaylar sözlü mülakata tabi tutulup meslek hayatına başlangıç yapar. Kural olarak 3 yıl yardımcı kaldıktan sonra kurum içi yapılan sınavla(larla) ”yardımcı” ekinden kurtularak meslek hayatlarına devam ederler.

Bunlara ek olarak Kaymakam Adaylığı, Hakimlik Adaylığı ve Sayıştay Denetçiliği gibi mesleklerin sınavlarında da kpss-a sınavında sorumlu olunan derslerin aynıları olduğundan bu meslekleri de bu gruba dahil edebiliriz.

Kpss A puan türlerinde hangi derslerin ne oranda etkili olduğunu öğrenmek için buraya tıklayınız.